Bülent Akköse, Büyükdere Atatürk Fidanlığı Açılış Törenine Katıldı

Bülent Akköse, Büyükdere Atatürk Fidanlığı Açılış Törenine Katıldı

26 Kasım 2023 admin Yorumlara Kapalı

CHP Tuzla Belediye Başkan Aday Adayı Bülent Akköse İBB Büyükdere Atatürk Fidanlığının yeniden açılış törenine katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası olan fakat uzun süredir bakımsızlığa terk edilmiş Büyükdere Atatürk Fidanlığını yeniden kullanıma kazandırdı. Törene, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ile parti toplantısı için İstanbul’da bulunan diğer illerin CHP’li İl Başkanları katıldı.
Açılış töreninde yaptığı konuşmada fidanlığın Atatürk’ün emaneti olduğuna ve geçmişin değerlerine sahip çıkmanın önemine dikkat çeken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bugün Cumhuriyeti ve Atatürk’ü derinden anlayıp hissedebileceğimiz özel mekanlardan birisindeyiz. Büyükdere Fidanlığı, bu topraklara sevgiyle, özenle, akılla, bilimle sahip çıkmanın en güzel örneklerinden birisinin mekanındayız. Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarına damga vurmuş o güçlü umudun, o azim ve gayretin simgelerinden birisidir Büyükdere’deki bu fidanlık. Cumhuriyetle birlikte başlattığımız topyekün kalkınma seferberliğinin özetidir bu fidanlık. Atatürk’ün emriyle 1928 yılında kurulan Büyükdere Fidanlığı, Türkiye’nin ilk meyve bahçesi ve fidanlığı olma niteliği de taşıyor. Bu fidanlık, İstanbul’un ağaçlandırma çalışmalarına büyük katkılar sunuyor o dönemde. Yurt içinden ve yurt dışından getirilen meyve türleri üzerinde burada ıslah çalışmaları yapılıyor ve üretilen meyve fidanları halka dağıtılıyor. Daha sonra 1936 yılında Meyve Bahçıvanı Yetiştirme Yurdu burada aşılıyor. Meyvecilik alanında dönemin en ileri teorik ve pratik bilgilerine sahip bahçıvanlar buradan yetişiyor” dedi.

Fidanlık, bünyesinde bulundurduğu Bahçıvanlık okulu, geniş bir Doğa Kütüphanesi, kreş, İSMEK eğitim binası, tohum merkezi, çocuk oyun ve spor alanları, konser-etkinlik ve yeme-içme mekanlarıyla Mustafa Kemal Atatürk’ün dönemini emsal alarak İstanbullulara hizmet verecek.