Ekrem İmamoğlu Adaylığını Açıkladı

Ekrem İmamoğlu Adaylığını Açıkladı

5 Ocak 2024 admin Yorumlara Kapalı

Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un muhafızı olma bilinciyle hareket etmeye devam etmek için yeniden adayım dedi. 

CHP Tuzla Belediye Başkan Aday Adayı Bülent Akköse’nin de katıldığı İBB Adaylık Açıklama lansmanında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2019’dan bu yana gerçekleştirdikleri faaliyetleri anlattı. İmamoğlu, aynı zamanda “İstanbul’a Hizmette Tam Yol İleri” şeklinde adlandırılan yol haritalarını da detaylandırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim çalışmalarına resmen başlamak için bugün Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen lansmanda yeniden adaylığını açıkladı. Cumhuriyet Halk Partililerin yoğun ilgi gösterdiği lansmanın açılış konuşmasını CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik gerçekleştirdi. İstanbul’un 2019’dan beri katılımcı, adil, halkçı bir anlayışla yönetildiğini belirten Çelik, “Genel Başkanımız Özgür Özel’in önderliğinde Türkiye’nin dört bir yanında sevgi tohumları ekeceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ile birlikte 4,5 yıllık halkçı belediyecilik uygulamalarını daha ileriye taşıyacağız” dedi. İstanbul’un 39 ilçesinde güçlü bir iddia ortaya koyacaklarını belirten Çelik, 30 bin sandığı 100 bin kişilik dev bir kadroyla koruyarak İstanbul’daki ilçe belediyelerinin yarısından fazlasını kazanacaklarını ifade etti. 

Özgür Çelik’in ardından iktidar sloganlarıyla kürsüye çıkan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel konuşmasına, “Bugün şehirlerin sultanı İstanbul’da; Napolyon’un, ‘Bana dünyayı verseniz ona başkent yaparım’ dediği İstanbul’da; Fatih Sultan Mehmet’in çağ kapatıp, çağ açtığı İstanbul’da; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bu devletin ziyneti, bu milletin gözbebeği’ dediği İstanbul’da; beş yıldır İstanbul için çalışan, İstanbul için emek veren Ekrem İmamoğlu ve onun değerli ekibinin ikinci beş yılı için tam yol ileri dedikleri bugün hep beraberiz…” sözleriyle başladı. Türkiye’nin ilk kez tanıştığı belediyecilik hizmetlerinin hepsinin sosyal demokratların eseri olduğunu belirten Özgür Özel, 2019’dan bu yana İstanbul’a yapılan hizmetin de iki katına çıktığını ifade etti. Özel, “2019’dan bugüne kadar, İstanbul’da, bu güzel kentte; neler olmuş, hissederek, hislenerek ve gururlanarak izledik… Bir şeyi unutmamak lazım: Biz geldiğimizde; israf etmeyeceğiz, hortumları keseceğiz ve bir sınıfa, küçük bir sınıfa hizmet yerine; hizmeti 16 milyona yayacağız demiştik. Birileri yüzde 89 garibandan vergi alıp; kodamandan yüzde 11 vergi alırken; hala vergiyi tabana yaymaktan bahsededursun; biz hizmeti tabana, hizmeti İstanbul’a, hizmeti 16 milyon kişiye yayıp, bir takım çıkar çevrelerinin artık İstanbul’un kanını emmesine mani olduk” dedi. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in kürsüye davet ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sözlerine şu şekilde başladı:

“Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10. Yıl Nutku’nda böyle der: ‘Az zamanda çok ve büyük işler yaptık.’ Ve ardından şöyle devam eder: ‘Fakat asla yaptıklarımızı kafi göremeyiz. Çünkü çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz.’ Hazır mıyız İstanbul? Aziz Atatürk’ten aldığımız ilhamla, her türlü engele rağmen, az zamanda çok ve büyük işler başardık. Bunca engele rağmen başardıklarımız, bize güven ve cesaret veriyor. İşte bu cesaretle, bir kez daha İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday tanıtım toplantısı için karşınızdayım. Beni oy birliğiyle aday ilan eden partimizin Genel Başkanı saygıdeğer Özgür Özel, PM üyelerimiz ve yetkili karar organlarında bulunan dava arkadaşlarıma gösterdikleri büyük güven ve destekleri için teşekkür ederim.”

Sözlerine 5 yıla yakın bir süredir İstanbul’un dört bir yanında İBB olarak gerçekleştirdikleri projelerle katılımcı kalkınma programı uyguladıklarını ve İstanbul’u güçlendirdiklerini belirterek devam eden İmamoğlu, “Bu anlayış bireysel mutluluğu da artıran bir anlayıştır” dedi. İmamoğlu konuşmasında, “5 yılın özeti olarak büyük bir gururla diyoruz ki, İstanbul’da israfı bitirdik, hizmeti getirdik… İstanbul, başardı. İstanbul’a adalet ve bereket geldi. İstanbul yatırımlarla güçlenmeye, geleceğe güvenle bakmaya başladı. Bu, hiçbir kimsenin, hiçbir kurumun tek başına üstlenemeyeceği kadar büyük bir başarıdır. Bu, hepimizin başarısıdır, 16 milyon İstanbullunun başarısıdır” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’nun konuşmasının bir bölümünde salondan “Ceketi çıkar” seslerine İmamoğlu ceketini çıkarıp kollarını sıvayarak “Sayın Genel Başkanım, 6 Mayıs’ta çıkarttığınız o ceketi hiç giymedik. Türkiye’de iktidar olana kadar hiç giymeyeceğiz” sözleriyle karşılık verdi.